Údené koleno s hubami v UFO

Údené koleno s hubami v UFO

Tento recept je obdobou bravčového kolena na spôsob pekárky. Pôvodne by sa mal pripraviť zo surového kolena bez mäsa, s jedným výpekom. Originál som zvykol pripravovať v keramickom pekáči. Pri údenom kolene je však potrebné meniť vodu počas varenia, aby sa stratila silná údená chuť.

Suroviny / 6 porcií
UFO FAMILY disk na pečenie pre 6-8 osôb

2 kg bravčového údeného kolena
1,5 kg zemiakov
0,5 kg pečiarok
1 malý strúčik cesnaku
5 stredných hlávok červenej cibule
4 ks borievky
3 PL masti z mangalice
1 PL červenej mletej papriky
1 ČL mletého majoránu
1 ČL drveného čierneho korenia
3 ks stredné bobkové listy
soľ podľa chuti

Postup:
Večer pred varením si pripravíme: Kolená dáme variť do hrnca. Očistíme 1 červenú cibuľu a 3 strúčiky cesnaku. Po približne polhodine odlejeme vodu z kolena. Do hrnca nalejeme čistú vodu, cesnak, cibuľu, borievku a bobkový list a varíme kým mäso nezmäkne. Uvarené kolená vyberieme z vývaru, vykostíme a necháme vychladnúť. Zostatkový vývar môžeme použiť ako základ pre chutnú fazuľovicu.

V deň varenia:

Očistíme zvyšné hlávky cibule, cesnak rozdrvíme. Červenú cibuľu prekrojíme na polovicu a nakrájame na hrubšie plátky. Huby umyjeme a nakrájame, zemiaky ošúpeme a nakrájame na strúčiky.
Roztopíme masť z mangalice, ale nenecháme ju zovrieť (tento krok zvyčajne robím vo WOK-u, pretože je dostatočne veľký). Do masti vmiešame drvený cesnak, majorán, čierne korenie, červenú papriku a štipku soli. Vložíme zemiaky a bez pečenia premiešame (záleží na tom, aby sa na zemiakoch uchytilo korenie, môžete použiť aj koreninové zmesi na grilovanie). 
Vychladnuté kolená prekrojíme na polovicu a ich časť s kožou vkrájame na mriežky.
Spodok disku vystelieme alobalom, na ktorý ukladáme zemiaky. Následne ukladáme cesnak, a kolená s mäsovou časťou nadol. Okolo kolien rozložíme huby a disk uzavrieme.
V rúre sa toto jedlo pripravovali približne 2 hodiny (v mojom recepte na nakladané mäso opisujem spôsob použitia disku, tento nástroj bol pôvodne vyvinutý na použitie v prírode.)

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *