UFO – priateľ (aj) do dažďa

UFO – priateľ (aj) do dažďa

Pamätám sa, bolo krásne jesenné sobotňajšie ráno, keď som si v miestnom obchode všimol lahodne vyzerajúce údené koleno. Nakoľko som sľúbil rodine, že cez víkend im pripravím chutné UFO jedlo, tak som ho v obchode nemohol nechať. Uplynulo iba niekoľko týždňov odkedy mi disk prišiel poštou, ale odvtedy ho naplním každý týždeň aspoň raz až do prasknutia dobrotami, zvyšok práce už nechám na pahrebu.

Svoj košík som naplnil ešte niekoľkými paradajkami, paprikou, cibuľou a kilom kyslej kapusty – dnes sa stanú prílohami v UFO – disk(o) príbehu. Bol som si istý, že týmto starostlivým výberom nemôžem nič pokaziť. Už som začínal s kálaním dreva, keď vbehla moja manželka s klobásou z našej chladničky v ruke:
– Nevidíš, že o chvíľu sa spustí neskutočný lejak? Podľa aplikácie má byť celé popoludnie hrozné počasie.
– Podaj mi klobásu, prines pivo. Stoj, čo stoj, budeme dnes piecť v disku! Zakúrim v peci, aspoň uvaríme v nej na zajtra vývar.

Po chvíľke hundrania som začal vyhrievať pec. A skutočne, kým som pristúpil k príprave ingrediencií, začalo pršať. Koleno som vykostil, nakrájal na väčšie kusy, premyl som kyslú kapustu. Začal som vrstviť, dno disku som vystlal slaninou, následne som ukladal cibuľu, paradajky, papriku, mäsovú časť kolena a kapustu, jednotlivé vrstvy som patrične okorenil. Na kapustu som uložil druhú polovicu kolena kožou nahor. Nasledovala ďalšia, tenká vrstva kapusty, a plátky slaniny.

UFO som uzatvoril, a vložil do pece do stredu pahreby. Teplota v peci bola práve ideálna, na začiatku pečenia teplomer ukazoval 280 stupňov. Po desiatich minútach som otvoril dvere pece a počul zadosťučiňujúci, jemný syčiví zvuk. Po približne 50 minútach som disk vybral a otvoril, aby som vedel na čom som. Už všetky prísady zmäkli, ale keďže milujeme chrumkavú kožu kolena, tak som otvorený disk vložil ešte na desať minút do pece. Samozrejme, chrumkavosť sa dá dosiahnuť aj na pahrebe ukladaním uhlíkov na povrch disku, ale takto v uzatvorenom priestore je výsledok zaručený.


Koleno pripravené v UFO chutilo mne aj mojej rodine, musel som uznať, že v tomto relatívne lacnom a jednoduchom nástroji je nespočetné množstvo príležitostí na kulinárske zážitky. Už vtedy som mal pripravených aspoň 10 nových receptov, ktoré som chcel v UFO vyskúšať.

Je to úžasný nástroj vo svojej jednoduchosti a všestrannosti.
Bola to dobrá kúpa, UFO je hodné svojej ceny.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *