UFO – disk(o) príbeh u susedov

UFO – disk(o) príbeh u susedov

Na konci článku o mojich prvých dvoch pečeniach v UFO som spomínal, že aj u suseda sa prebudila zvedavosť a zadovážil si nový Happy Flame UFO – disk na pečenie. Podľa mojich skúseností sa rozhodol objednať veľkosť FAMILY, pretože vedel, že okrem vlastnej rodiny rád pohostí aj svojich priateľov.

UFO vypálil ešte cez týždeň, takže keď som ho v sobotu navštívil, na stole bol už pripravený načierno sa ligotajúci disk pripravený k použitiu. Oheň už blkotal vo vopred pripravenej jame a ingrediencie čakali na svoju chvíľu pekne zoradené na stole. Môj dobrý kamarát a sused v jednom – Jozef, sa nechal inšpirovať hneď prvým receptom ktorý našiel na stránke -rozhodol sa pripraviť krkovičku s cibuľou v disku.


Prvým krokom bolo pekne poukladať slaninu do vymasteného disku, nasledovala cibuľa, krkovička a plátky zemiakov, a takto to pokračovalo až kým disk nebol plný. UFO sme uzavreli a s pivom v ruke čakali na vyhasnutie ohňa.


Poučený z vlastných chýb som mu odporučil, aby sme nechali viac času na vychladnutie pahreby. Keďže bola poruke ďalšia várka piva, sused nenamietal. Tento čas práve stačil na to, aby pahreba nadobudla ideálnu teplotu: nevideli sme žiaden plamienok a žeravá červená sa v pahrebe objavila iba pri jemnom pohybe vánku. Stred sme odhrnuli skoro až po zem, ponechajúc iba tenkú vrstvu popola. UFO – disk na pečenie sme umiestnili do jamy a obhrnuli pahrebou, na jeho vrch sme uložili aj pár väčších kúskov. Ostalo nám iba čakať, po 4-5 minútach sme počuli jemné syčanie topiacej sa slaninovej masti. Vtedy sme už vedeli, že tentokrát sa nám jedlo nepripáli a budeme mať kráľovskú hostinu. Moja susedka Monika usúdila, že si zaslúžime pripiť, a tak sme si všetci traja vychutnávali pohľad na UFO s pálenkou v ruke.

V polčase pečenia sme pre istotu UFO otvorili, ale všetko bolo v tom najväčšom poriadku. Disk sme uzavreli, dobre ním pootáčali a umiestnili späť do jamy. Po hodine sme usúdili, že jedlo bude pravdepodobne hotové. Mali sme pravdu, zemiaky v hornej vrstve sa na nás usmievali hnedkastými okrajmi. Tých pár jednoduchých prísad UFO prenieslo do iných dimenzií, každý hlt bol veľmi jemný, presýtený jemnou údenou arómou zo slaniny. Tieto neopakovateľné chute dokáže jedlu prepožičať iba príprava na otvorenom ohni.


Ako povedali moji susedia – aj keby sa dalo v UFO pripraviť iba toto jedno jedlo, už by sa investícia vyplatila. Ako ich však poznám, tento disk čaká ešte dlhá a rozmanitá cesta svetom chutí.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *