Kde môžem používať UFO?

Odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá: všade, kde je dosť tepla k tomu, aby sa ingrediencie v jeho vnútri podusili, uvarili. Starí drevorubači na prípravu jedál využívali pahrebu po táboráku, ale takisto pripravovali dobroty aj v peci, kachliach či krbe využívajúc teplo zhasínajúcej pahreby. Pri troche fantázie sa UFO – disk na pečenie môže používať aj v teplovzdušnej alebo inej rúre v komforte kuchyne.

UFO v pahrebe


Tradičné miesto pre prípravu jedla v UFO disku na pečenie je popol, alebo dohasínajúca pahreba. Najjednoduchšie sa ohnisko pre pahrebu pripravuje vykopaním menšej jamy, do ktorej sa umiestni tvrdé a suché drevo. Kým plamene zhasnú, prehrejú aj zeminu pod nimi. Nie je preto potrebné nechať hrubú vrstvu pahreby pod UFO diskom, môžeme ju skoro celú odstrániť. Po umiestnení disku ešte nahromadíme pomocou konára trocha pahreby pri jeho stenách. V prípade, ak potrebujete dobre prepiecť aj ingrediencie v hornej vrstve, uložte pár uhlíkov aj na poklop disku.

Samozrejme, pre začiatočníkov odporúčame spočiatku jedlo počas pečenia sem-tam skontrolovať, aby sa vám náhodou nepripálila večera. Ak 1-2 minúty po umiestnení disku do pahreby počujete syčanie, tak je pahreba pravdepodobne príliš horúca. V tomto prípade odporúčame UFO disk na pečenie z pahreby vybrať a počkať s jeho opätovným zohrievaním do vychladnutia pahreby.

UFO v peci

UFO – disk na pečenie sa vynikajúco dá využiť aj vo vašej peci. Pri takomto spôsobe prípravy jedla je oveľa menšie riziko jeho pripálenia, keďže sa teplota dá lepšie kontrolovať ako v pahrebe. Disk môžeme umiestniť do pahreby pece, ale taktiež aj do jej čistého, horúceho vnútra. Čas pečenia sa môže, rovnako ako pri príprave iných jedál v peci, líšiť podľa množstva ingrediencií.
Čas vyhrievania pece môžeme využiť aj na vypálenie disku, musíme si však dávať pozor na horľavý olej alebo masť, taktiež na opatrnú manipuláciu.

UFO cez zimu, v krbe


Na UFO – disku na pečenie je úžasné to, že sa nemusíte vzdať obľúbených pokrmov ani počas studených dní! Stačí, ak máte kachle alebo krb na drevo, do ktorého sa disk zmestí. Po vyhasnutí pahreby jednoducho naplňte disk chutnými ingredienciami, vložte ho do krbu a užívajte teplo v dome aj v žalúdku. Verte mi, s UFO – diskom na pečenie dokážete aj v pohodlí domova vyčarovať rovnakú harmóniu chutí, ako počas letnej opekačky či potulkách lesom.
Počas prípravy jedál v krbe sa UFO – disk na pečenie zohrieva zo všetkých strán, nie je preto potrebné ukladať pahrebu aj na jeho vrchnú časť.

Moderné využitie UFO – disku na pečenie


Okrem tradičného, autentického využitia, poslúži UFO aj na pečenie v teplovzdušnej rúre. Je to najčistejší a najľahšie kontrolovateľný proces prípravy jedla v spomínanej nádobe, existuje iba minimálna šanca, že sa jedlo pripáli. Môžete tak v pohodlí kuchyne pripraviť vaše obľúbené jedlá či upiecť chlieb, jediným rozdielom bude, že jedlo nezíska jemnú dymovú príchuť ako vo voľnej prírode alebo peci. Na oplátku však dokážete svojej rodine vyčarovať atmosféru letných posedení aj počas dlhých zimných večerov.


Pozor! V rúre používajte iba už vopred vypálené UFO – disk na pečenie. V žiadnom prípade nevykonávajte tento prvotný proces vo vnútri, vyhnete sa tak zvýšenému riziku vzbĺknutiu oleja a masti, vzniknutiu ohňa a prípadným poraneniam!

Nech sa ho rozhodnete používať kdekoľvek, o jednu vec sa určite nemusíte strachovať – že UFO exploduje (veď každý už počul o vybuchnutom tlakovom hrnci, alebo inej nádobe).
Síce sa nádoba hermeticky uzavrie, ale zámku sme vyvinuli tak, že prípadný tlak dokáže podvihnúť vrchnú misu nádoby. Táto konštrukcia zaručuje, že z disku dokáže uniknúť prebytočný horúci vzduch, zabraňujúc tak rôznym nehodám. UFO disk na pečenie môžete bez dozoru nechať v pahrebe ale aj rúre. Pozor treba dávať iba na pripálené jedlo, ale tomu sa dá ľahko predísť nasledovaním našich odporúčaní.