UFO TOURIST – verný spoločník v dobrodružstvách

UFO TOURIST – verný spoločník v dobrodružstvách

Tento užitočný nástroj som mal možnosť spoznať pred niekoľkými rokmi, pod menom UFO – disk na pečenie. Keďže som vizuálny typ, k jeho kúpe ma presvedčili nádherné fotografie na webovej stránke. V skutočnosti nie som veľkým gurmánom, najmä ak je reč o turistike, výletoch a kempovaní, ale rozhodol som sa investovať, veď určite ho využijeme v kruhu rodiny.

Pri výbere veľkosti som bol opatrný, ak idem sám na potulky lesom, tak mi bude stačiť aj niečo menšie, ľahko prenosné. Ak sa však rozhodneme pre veľké rodinné posedenie, tak si neskôr stále môžem zadovážiť ešte jeden kus.


Prvýkrát som UFO – disk na pečenie využil počas rybolovu. Samozrejme, začal som jeho vypálením, potrel som ho zvnútra aj zvonka olejom, otvorený položil na plamene, kým sa jeho farba nezmenila na fialovú.
Z opatrnosti som ho najprv vystlal alobalom, bál som sa totiž, že jedlo pripálim. Rýchlo som zistil, že tento krok je potrebný nielen kvôli opatrnosti, ale zjednodušuje to následné čistenie.


Na môj prvý experiment som sa rozhodol vybrať bravčovú krkovičku, párky, zemiaky, cibuľu, mrkvu, soľ a korenie – a šup do pahreby! Jedlo sa pripravovalo približne hodinu. Výsledkom bolo chutné, zamatové a veľmi šťavnaté jedlo, musím sa však priznať, že na okrajoch bolo viac prepečené ako som chcel.


Bohužiaľ sa nepamätám, či som disk vtedy otáčal, ale odvtedy to robím nasledovným spôsobom: Jednu hodinu nechám UFO v horúcom popole, pozor, nie na žeravých uhlíkoch (!) a medzitým disk prekotúľam každých 10 minút (spodok je navrchu a naopak). Toto urobím buď kúskom dreva alebo konárikom. Vonkajšia strana disku sa najprv trocha zašpiní, ale po dvoch-troch vareniach sa dá popol pekne zotrieť. Disk sa tak dostáva na stôl čistý.


Ingrediencie v disku sa stanú počas varenia a dusenia veľmi mäkkými. Síce sa v ňom špeciálnym spôsobom dá pripraviť aj chrumkavá zelenina, ale primárny cieľ to nie je.
Čo všetko sa dá v disku pripraviť? Fantázii sa medze nekladú. Počul som už aj o tom, že sa v ňom dá pripraviť naozaj chutné lečo. Ja som už v ňom piekol aj chlieb, ale najčastejšie ho používam na prípravu zemiakov, zeleniny, slaniny a mäsa.


Na vyčistenie disku používam klasické saponáty a prípravky na čistenie kovových nádob. Týmto UFO dokážem dokonale vyčistiť, z vnútra aj z vonka. Počul som už aj o tom, že jedlo sa nepripáli ak ponecháme čiernu vrstvu sadze ktorá sa vytvorí počas vypálenia. Moje skúsenosti však hovoria, že najúčinnejšou prevenciou pred pripálením jedla je trpezlivé pečenie. Po prvých používaniach som UFO natieral masťou, ale v poslednej dobe to už nezvyknem robiť. Dôvod je ten, že masť po dlhej dobe nepoužívania disku stuchla a taktiež stačí nádobu po umytí utrieť dosucha. Predídete tak neželanej korózii.


Ak by som to mal zhrnúť, UFO – disk na pečenie je veľmi užitočným nástrojom. Variant TOURIST je ideálny vďaka svojej ľahkosti (ani nie 0,5 kg) aj na viacdňové túry. Prakticky sa v ňom dajú uskladniť ingrediencie, ale ideálny je aj na menšie domáce posedenie!

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *